Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Ekonomika

Výkonnost není všechno

Jsme na tom opravdu tak špatně? Tato otázka může každého napadnout nad říjnovou hodnotící zprávou Evropské komise. Přestože se česká ekonomika obecně považuje za jednu z nejvyspělejších mezi uchazeči o členství v EU, řadí zpráva Českou republiku v „ekonomické připravenosti“ (což je jedno ze tří hlavních kritérií) nejen za všechny ostatní kandidáty z první vlny, ale i za Maltu a Lotyšsko. Jak je to možné?

Pořád na špici

Nejprve je třeba říci, jak se vůbec ekonomická vyspělost posuzuje. Základním měřítkem je roční hrubý domácí produkt (HDP) na jednoho obyvatele (vzhledem k výraznému rozdílu cenových hladin v kandidátských státech a v Unii se přepočítává podle parity kupní síly, tj. jaká by byla jeho výše, kdyby úroveň cen byla v dané zemi stejná jako v EU). Česká republika loni dosáhla 61% úrovně EU, výkonnější byly pouze Kypr a Slovinsko. Naopak s výrazným odstupem za námi následuje Maďarsko a další země. Toto pořadí zůstane podle propočtů Atlantiku finanční trhy zachováno i v roce 2006 - což je realisticky předpokládané datum vstupu. Tou dobou jednak ekonomiky kandidátských zemí porostou rychleji než EU, jednak průměr HDP na jednoho obyvatele v Evropské unii klesne: pokud by se totiž Unie rozšířila o všech šest zemí, počet jejích obyvatel by vzrostl o více než 16 procent, kdežto produkce jen o necelá čtyři procenta. Tímto skokem by se Česká republika dostala na 75–77 procent průměrného HDP v Unii, Kypr by se mu takřka vyrovnal a Slovinsko by…

47.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

47.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte