Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Přízrak jménem Haider

První říjnový víkend otřásl Rakouskem. Po drtivém nástupu ultrapravicového nacionalisty Jörga Haidera v parlamentních volbách se tu blýská na časy politické nestability a další polarizace společnosti. Dosavadní vládní strany středolevých sociálních demokratů (SPÖ) a konzervativních lidovců (ÖVP) sice mohou znovu (už popáté za sebou) sestavit koaliční vládu, ale skutečné vítězství ve volbách lze stěží upřít Haiderovým Svobodným (FPÖ). Jejich vzestup na více než 27 % hlasů je počátkem konce půlstoletého rozdělení moci mezi dvě velké strany. Haiderovi, jenž nechvalně proslul nacionalistickými, neonacistickými, xenofobními a rasistickými výroky, se navíc přiblížilo splnění jeho životního cíle - stát se spolkovým kancléřem.

Příliš vzdálený most na východ

Svobodné dělí po debaklu sociálních demokratů a lidovců od pozice nejsilnější politické strany jen 6 % hlasů. A postup brilantního demagoga Haidera na první příčku už v příštích volbách se řadě pozorovatelů zdá nezadržitelný. Ale nynější výsledek ovlivní politiku Rakouska, i když Svobodní zůstanou v opozici. Haider už dlouho tlačí vídeňskou vládu k „obraně národních zájmů“ - nejen vůči Česku. V tomto světle lze vidět i nedávnou snahu Vídně vyjmout z jednání Evropské unie s Českem celou jednu kapitolu.Na Rakousko, které roku 1989 ve své žádosti o vstup argumentovalo i tím, že bude mostem na východ Evropy, pohlížejí jeho partneři v Unii s rostoucí skepsí. Z jejich reakcí na vyznění voleb je patrná…

42.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 32 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

42.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 32 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte