Už tuto středu přinese ministr dopravy Antonín Peltrám do vlády objemný fascikl: podklady výběrové komise na třetího operátora mobilních telefonů GSM. Ten by měl přinést konkurenci dvěma už zavedeným mobilním gigantům: Eurotelu a Radiomobilu. Na co se vlastně může těšit potenciální zákazník, který zatím s nákupem kapesního telefonu váhá? Respektive nakolik jsou reálné naděje, že po vstupu dalšího operátora klesne cena mobilního telefonování v Česku až o čtyřicet procent? A kdy vlastně může v Česku nastat plná „tříčlenná konkurence“?

Aby nebyla korupce

Soutěži na třetího operátora se česká média věnují s nebývalou intenzitou už několik měsíců: počty otištěných článků převyšují zájem třeba o problémy státního rozpočtu. Důvodem nemusí být jen fakt, že jde o největší státní příjem v letošním roce. (Za licenci vítěz zaplatí miliardu korun.) Vzhledem k možnostem českého trhu je totiž zjevné, že jde pravděpodobně na dlouhou dobu o poslední možnost získat podíl na lukrativním a stále se rozvíjejícím trhu mobilních telekomunikací. Tendr od počátku navíc provázejí pochybnosti, na něž před časem upozornily anglické Financial Times: licence se nedraží (třeba tak jako v Maďarsku, kde za ni vítěz zaplatil zhruba sedm miliard korun), ale prodává se za předem jasnou cenu, a tak se vzhledem k vyrovnanosti hlavních favoritů otevírá prostor pro korupci. Výběrová komise, kterou Peltrám pro své rozhodování zřídil, se prozatím všem námitkám bránila tím, že bude…

40.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

40.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte