Po roce vzrušených debat prosadil generální ředitel České televize Jakub Puchalský (30) svůj velký projekt: na české obrazovky se vrací major SNB Jan Zeman a jeho třicet případů. Legendu normalizační propagandy nám první program veřejnoprávní televize poprvé ukáže 16. září v osm hodin večer a s výjimkou slavnostního večera k 17. listopadu a Vánoc se pak bude hrdina ve stejný čas vracet po třicet týdnů v tom nejexkluzivnějším čase. Zdá se, že ho čeká vřelé přijetí.

Růže pro Sequense

Major Zeman je skutečně výjimečné dílo v historii tuzemského televizního vysílání: vznikal pod přímým dohledem vnitra jako dárek umělecké fronty k třicátému výročí vzniku Sboru národní bezpečnosti. Nešetřilo se na rozpočtu (zhruba pět až šest milionů na jeden díl, což představovalo tehdejší rozpočet jednoho celovečerního filmu) a také počet pokračování překonal až polistopadový opus Život na zámku. Námaha nakonec nebyla marná: přes zřetelný a nijak zvlášť skrývaný punc estébáctví se Zeman těšil v normalizačním Československu mimořádné divácké oblibě. Naposledy jej televize reprízovala právě před deseti lety, na jaře 1989.Po listopadu se Třicet případů propadlo do nezájmu: díky přílivu nových informací a možností tehdy otevřená adorace komunistické diktatury načas nekorespondovala s veřejným míněním. Ale od poloviny 90. let se spolu s příchodem nostalgie po „starých dobrých časech“ chystal i velký majorův comeback. Tabu jako první prolomila před dvěma lety slovenská…

36.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

36.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte