Běloruská opozice - poslanci Nejvyššího sovětu, kteří neuznávají jeho nelegální rozpuštění - svolala na 16. květen prezidentské volby. Protože stát tyto volby ignoroval, bylo jasné, že se neuskuteční. Také prezident Lukašenko dělal vše pro to, aby se nekonaly. Když se bývalý premiér Michail Čigir (1994–96) - odstoupil po sporném referendu, které prodloužilo Lukašenkův mandát do roku 2001 - zaregistroval jako kandidát, byl zatčen a obviněn z korupce.Pozornost Evropy se soustřeďuje na Slobodana Miloševiče, ale v Minsku vládne stejně autoritářský Alexandr Lukašenko. Když 13. dubna jugoslávský parlament odsouhlasil přistoupení ke svazu Běloruska a Ruska, Lukašenko nemeškal, odložil o den ostatní povinnosti včetně setkání s Michailem Gorbačovem a spěšně odletěl do Bělehradu. Jediný program běloruské státní televize věnoval mírotvorcově snaze prvořadou pozornost. Jak podotkla ruská NTV, Miloševič mu připravil takové přivítání, jakého se nedostalo ani Primakovovi. Ale Lukašenkovi jde hlavně o to, aby udělal dojem na své občany. Každá jeho iniciativa je rozebírána v běloruských médiích prakticky denně. V žádné zpravodajské relaci nikdy nechybí zmínka, co dnes prezident pro národ udělal, s kým se setkal či jaký nový dekret pro blaho lidu vydal. Člověk tak má pocit, že ho Velký bratr neustále sleduje. Nechce-li se z tohoto každodenního divadla zbláznit, nesmí se na běloruské Novosti prostě vůbec dívat.

Tak pravil Lukašenko

Lukašenko určuje, co mají…

21.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

21.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte