Raketový útok na čínské velvyslanectví v Bělehradu vyvolal v Číně doslova pandemonium bouřlivých protestů, částečně spontánních, částečně manipulovaných čínskými úřady. Smrt tří čínských novinářů je bezesporu veliká lidská tragédie a devastace velvyslanectví politováníhodný incident. Čínské vládě i příbuzným obětí nepochybně přísluší náležitá omluva a kompenzace. Iracionální reakce v Číně však současně navozuje celou řadu obecnějších otázek.

Neuvěřitelná chyba

Celou řadu otázek vzbuzuje i incident sám. Je nanejvýš nepravděpodobné, že by útok byl, jak tvrdí čínská vláda, předem naplánovaný a úmyslný. Představa, že by Američané, respektive NATO, naschvál vybombardovali velvyslanectví člena Rady bezpečnosti v okamžiku, kdy usilují o politické urovnání konfliktu pod záštitou tohoto orgánu, se vzpírá vší logice. Daleko přijatelnější je tedy vysvětlení, že šlo o nešťastnou náhodu.Toto vysvětlení se však nedá přijmout bez výhrad. Stěží si lze představit, jak mohlo uprostřed všeho toho technologického lunaparku, který NATO v Jugoslávii už pár týdnů předvádí, dojít k tak absurdní chybě.Jak je možné, že vojenští plánovači, kteří jsou schopni prostřednictvím sítě satelitů a celých štábů agentů a analytiků sledovat každou píď jugoslávského území s přesností řádově na decimetry, chybně identifikovali cíl, který je vyznačen na turistických mapách a zanesen v telefonních seznamech? Nemluvě o tom, že za zhruba tři léta fungování čínské ambasády na této adrese…

21.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

21.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte