Termín „beat generation“ údajně vymyslel Jack Kerouac již v roce 1948, když hovořil s Johnem Clellonem Holmesem, později prvním oficiálním kritikem onoho volného uskupení. Mluvilo se o existencialismu a o významu ztracené generace 20. let, tedy jakési první poválečné generace našeho století, přičemž si všichni uvědomovali, že třetí poválečná generace nikdy nevznikne, protože 3. světovou válku patrně nikdo nepřežije. O mnoho let později Kerouac tuto „nálepku“ definoval pro prestižní slovník nakladatelství Random House: „Je to generace, která dospěla po 2. světové válce a která v důsledku deziluze pramenící z války studené volala po mystickém klidu a uvolnění společenského a sexuálního napětí.“ Anglické slovo „beat“ zde ovšem implikuje přinejmenším dva významy, nejlépe jim patrně odpovídají české výrazy „zbitost“ a „blaženost“. Pro Allena Ginsberga pak termín „beatness“ znamenal pohled na společnost zdola, mimo její koncept dobra a zla. A pokud se samotného pojmu generace týče, už Gertrude Steinová ve svých přednáškách o Americe poznamenala, že generace se nerovná jistému neměnnému časovému úseku, nýbrž se může svým rozpětím vejít kamkoli od dvou do sta let. Jelikož vrchol beatnické generace spadá zhruba do období ohraničeného roky 1956 a 1968, stali se tedy beatnici (asi i díky svému bouřlivému životnímu stylu) v literární historii Spojených států generací nejkratší.

Veteráni a pamětníci

Substantivum „beatnik“ naopak vynalezla osoba nezúčastněná,…

19.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

19.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte