Zatímco dubnová premiéra posledního filmu Woodyho Allena Celebrity potvrdila rostoucí důležitost autorova díla, které se ani zdaleka neopakuje, první kritické ohlasy potvrdily tvrdošíjné přetrvávání obrazu Allena jako tvůrce variací na stále stejná témata, mezi nimiž převládají symptomy jeho vlastní neurózy. Allenovy filmy jsou u nás často hodnoceny se zvláštní laskavou přezíravostí. Kritika podle všeho přehlíží, že jejich poměrná tematická stálost vytváří prostor pro odvážné formální experimenty. Ty se ve snímcích z 90. let stávají stále výraznějšími. Past, do které upadá řada diváků i recenzentů, je přitom nastražena samotnou strukturou těchto filmů, především tím, jak pracují s jazykovými promluvami. Počínaje snímkem Hana a její sestry (1986) mají všechny Allenovy filmy dvě vrstvy. První z nich je inventářem neustále komentovaných klinických symptomů, vzbuzujícím zdání kontinuity se starší tvorbou, zatímco druhou a zajímavější vrstvou je nikoli už kabaretní, ale ryze filmová komika, spočívající v originální symbióze neuroticky členěné řeči a filmové formy. Řeč má přitom podobu výkladu symptomů, kterou recenzenti téměř automaticky opisují místo toho, aby se pokusili o její elementární analýzu a zařazení do širšího celku filmu.

O řeči a těle

Snímek Celebrity má dva základní motivy. První se týká umělecké tvorby jako stvoření, které je analogické božímu dílu. Druhý se zabývá mimetismem, tedy schopností nápodoby, která je podle klasické tradice…

18.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

18.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte