Stále se nic neděje

V článku Skrytý básník (Respekt č. 12/99) připomněla Marie Rút Křížková české veřejnosti „utajeného“ básníka a prozaika Jana Vladislava, od roku 1981 žijícího v Paříži. „Mezi současnými českými literáty sotva najdeme někoho, jehož dílo by se svým rozsahem, hloubkou a čistotou tvaru vyrovnalo Vladislavovu,“ hodnotí autorka a připomíná i jeho činnost vydavatelskou v sedmdesátých letech, kdy založil samizdatovou edici KVART, kde vyšla víc než stovka titulů, než byl v únoru 1981 donucen vzdát se českého občanství a odejít do exilu. „Normální“ člověk samozřejmě předpokládal, že po „sametové revoluci“ se česká kultura svých postižených představitelů ujme, v případě Jana Vladislava mu za vynucený exil vysloví politování a postará se o to, aby mu bylo české občanství (slavnostně) vráceno. Téměř deset let se však nic neděje, český básník bez práv českého občana je odsouzen k „utajené“, nezáviděníhodné exilové existenci i nadále.

Vladimír Stránský, Francie

Příběh básničky

S prezidentem Havlem jsem se setkal jen dvakrát, pokaždé, když byl velmi nemocen. Poprvé - ještě za komunismu - v říjnu 1989, kdy ještě nikdo netušil, že bude prezidentem. Měl horečku, nedýchalo se mu dobře a StB hlídala jeho i nemocnici Na Františku, kterou 28. října oblehly zástupy lidí projevující nechuť ke komunismu a sympatie s nemocným V. Havlem. Přestože ho trápily bolesti na…

17.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

17.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte