Čtrnáctisvazkový projekt Dějiny v obrazech (rozumějí se dějiny českých zemí), soubor bohatě ilustrovaných historiografických příruček „pro čtenáře od deseti let“, doběhl do cíle. V nakladatelství Albatros zajisté pocítili úlevu a snad i radost: byla uzavřena ediční řada, jaká v naší literatuře pro děti a mládež nemá obdoby. Jasně, srozumitelně, poutavě a s velkým množstvím barevných obrázků se podařilo vyložit - řečeno titulem příručky Petra Čorneje - „vše podstatné z českých dějin“, a to od prehistorie až po rozpad česko-slovenské federace. Prvních třináct dílů může vyvolat diskusi. Díl čtrnáctý (Jiří Pernes: Československo 1946–1992) ji nemůže nevyvolat.

Těžký úkol

Psát dějiny „přítomnosti“ je vždycky svízelné; k dispozici není dostatečné množství solidní odborné literatury, chybí náležitý časový odstup, je třeba hodnotit jednání řady dosud živých (ba leckdy i politicky živých) osobností. Nemyslím ovšem, že celý soubor by měl končit třináctým svazkem, vždyť rok 1945 je dnešním desetiletým vzdálen jako třetihory; koneckonců i realita zvaná Česká a Slovenská Federativní Republika propadá se v jejich představách do dávnověku. Je proto pochopitelné, že Albatros chtěl mít ve své unikátní ediční řadě popsané, vyfotografované a nakreslené i období 1946–92. Možná by všechno dopadlo dobře, kdyby to dělal někdo jiný a nějak jinak.

Je pochopitelné, že Jiří Pernes musel svůj výklad přizpůsobit dětským čtenářům. Leccos bylo třeba říci zjednodušeně a…

05.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

05.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte