Dvacátého listopadu, deset hodin dopoledne. V obrovském sále kulturního domu mladoboleslavské Škodovky posedává asi dvacet lidí, akcionářů společnosti DEW-H, která má základní jmění jeden a půl miliardy korun. Tři světácky vypadající mladí muži v drahých oblecích reprezentují přes půl milionu akcií. Důchodce v šedém obleku a jeho tři kolegyně ve stejném věku dohromady nevlastní ani tisícovku akcií; na valné hromadě jen symbolicky reprezentují dvacet tisíc majitelů kuponových knížek, kteří před pěti lety své body investovali do DEW-H (tehdy známého jako Creditanastalt druhý privatizační fond a později jako C.S. infrastrukturní fond). Zbývající muži s právem hlasovat jsou obchodníci s cennými papíry, kteří mají právě k dispozici pár tisícovek akcií DEW-H.

Podle zákona

Po deseti minutách přicházejí na pódium dva třicátníci. První z nich, právník Radek Bláha, je zvolen předsedou valné hromady, druhý, předseda představenstva DEW-H Radek Novák, během celého jednání ani jednou nepromluví, dokonce ani ve chvíli, kdy ho jeden z brokerů obviní, že je nastrčená figurka a o společnosti nic neví. Bláha prázdnému sálu sdělí, že přítomní akcionáři vlastní víc než padesát procent akcií, a valná hromada je tedy usnášeníschopná. „Můžeme vidět seznam přítomných akcionářů?“ vznese první otázku starší dik. „Ne,“ odpovídá stroze Bláha. „Jak tedy máme věřit, že je usnášeníschopná?“ ptá se muž. „To nechte na nás,“ odpoví Bláha. „Kdo tedy firmu vlastní?“ nedá se drobný…

49.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

49.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2852

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte