Vynikající výkony Chorvatů na šampionátu v kopané překvapily celý svět. V samotném Chorvatsku vypukly orgie nadšení, jaké země nezažila od vyhlášení nezávislosti v roce 1991. Radost obyčejných fanoušků i nejvyšších státních funkcionářů včetně do fotbalu zamilovaného prezidenta Tudjmana budil i fakt, že fotbalem se Chorvatsko dobře zapsalo do povědomí stamilionů diváků v celém světě. Chorvaté totiž po právu cítí, že stále ještě nepatří do rodiny národů západní Evropy.Ale místo aby se vládnoucí garnitura snažila fotbal využít k pozitivní propagaci své země, udělala pravý opak. Sportovní úspěchy si vyložila dost svérázně. V jejím podání jde o prostou rovnici: úspěch ve fotbalu je výsledkem samostatnosti i vítězství ve vlastenecké válce a zásluhu na tom nese samozřejmě jediný muž - Franjo Tudjman. Vládnoucí Chorvatské demokratické společenství (HDZ) dokonce pro případ vítězství nad Francií připravovalo vyhlášení předčasných voleb, které by v době všeobecné euforie posílily jeho pozici.

Armáda, fotbal, platy

Dominantní pozice HDZ se totiž začíná viklat. Přispěly k tomu hospodářské neúspěchy kombinované s do očí bijící arogancí moci. Pětina lidí je bez práce, dalších 160 000 nedostává mzdy. Devíti stům tisícům penzistů dluží stát 30 miliard kun (150 miliard korun). Vnitřní dluh státu je 14 miliard kun a vnější 7 miliard dolarů. Měsíčně se Chorvatsko zadlužuje o 270 milionů marek.V této situaci jsou peníze jen na tři věci: na armádu, fotbal a platy…

31.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

31.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte