„Náš prezident je rozený a bohužel talentovaný lhář,“ prohlásil před třemi lety senátor Bob Kerrey. Ačkoli měl demokrat z Nebrasky na mysli Billa Clintona, nelze popřít, že jeho slova padnou jako ulitá i hlavě jiného státu - Polska. Podobně jako Bill Clinton se i Aleksander Kwasniewski rád vzdaluje pravdě, podobně jako prezidentovi USA mu to však nijak neubírá na popularitě. Podívejme se na Kwasniewského bilanci v polovině jeho mandátu, dva a půl roku poté, co byl zvolen polským prezidentem.

Tenis, noviny, Eurosport

Na rozdíl od Lecha Walesy, který zahajoval den mší svatou, začíná Aleksander Kwasniewski většinou tenisovým soubojem. Tiskové oddělení mu nepřipravuje svodky, noviny čte sám. Televizi se nevyhýbá, naopak, ve svém kabinetu alespoň koutkem oka sleduje Eurosport. Neznámým osobám tyká, poplácává je po ramenou.Také svůj prezidentský úřad přebíral Aleksander Kwasniewski ve zcela jiné atmosféře než pět let před ním Lech Walesa, jemuž polský exilový prezident vlastnoručně odevzdal insignie hlavy státu: v Kwasniewského případě ležela na prokuratuře kauza ohledně falšování daňových přiznání; u Nejvyššího soudu se shromáždilo přes 600 000 (tedy více, než činil rozdíl volebních výsledků Kwasniewského a Walesy) protestů občanů, kteří tvrdili, že mu dali hlas v domnění, že je skutečně magistrem ekonomie, jak udával; jeho dlouholetý blízký přítel Józef Oleksy byl obviněn ze špionáže pro KGB.To vše způsobilo, že Aleksandra Kwasniewského navzdory…

26.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

26.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte