Bezprostřední příčinou nejnovějšího konfliktu v Africkém rohu je územní spor mezi Etiopií a Eritreou na společné hranici, v lokalitách Šeraro a Badame, které nenajdeme ani na podrobné mapě. Eritrejské jednotky - s odvoláním na koloniální italské mapy - území obsadily, přičemž přišlo o život na 100 Etiopanů. Etiopie odpověděla nálety na letiště eritrejské metropole Asmary, které způsobily především materiální škody. Proč se vlastně vyhrotilo nepřátelství mezi Etiopií a Eritreou, která se od ní oddělila teprve před pěti lety? Abychom pochopili kořeny sporu, musíme se vrátit přinejmenším do roku 1991.

Etiopie: etnická otázka

Svrhnout brutální diktaturu v Etiopii se ukázalo jako poměrně snadné. Plukovník Mengistu prostě sbalil kufry, uprchl a jeho vojáci se hromadně vzdávali povstalcům a rozcházeli se do svých domovů. Jenže obnovit v této starobylé zemi jakýsi politický řád, zabránit vnitřní destabilizaci a znovu postavit na nohy její ekonomiku bylo mnohem složitější.Revoluční demokratická fronta etiopského lidu (EPRDF) a její lídr Meles Zenawi viděli prioritu v „etnické otázce“: hlavním úkolem nové vlády bylo „řešit problém národností“, což odráží leninskou minulost, kterou v sobě nese mocenské centrum ve vládní straně - Tigrejská lidová osvobozenecká fronta (TPLF). Ta sice disponuje nejsilnější vojenskou mocí, ale politicky zůstává slabá, neboť Tigrejci tvoří jen 12 % populace celé Etiopie. Proto také nemohla vládnout sama, což řešila pomocí dvou…

25.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

25.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte