„Socialisté vedou, Fidesz v koutě. Ve druhém kole - minulost proti budoucnosti. Ultrapravice v parlamentu.“ Takové nápisy se objevovaly v záhlaví budapešťských deníků minulé pondělí po prvním kole maďarských parlamentních voleb. Co tyto titulky naznačovaly? S čím můžeme počítat do druhého kola, které proběhne tuto neděli?

Postkomunisté uspěli

Všechny, kteří očekávali, že k sérii porážek postkomunistů ve střední a východní Evropě, zahájené roku 1996 parlamentními volbami v Litvě, se přidá také Maďarsko, čekalo v neděli 10. května hluboké zklamání. S výsledkem jen o procento horším než před čtyřmi lety zvítězila totiž v prvním kole parlamentních voleb opět Maďarská socialistická strana (32 % hlasů).

Až jako druhý, se čtyřprocentním odstupem, skončil hlavní voj maďarské pravice, Fidesz. Nad postkomunisty dokázal zvítězit pouze v župách, které patří mezi nejbohatší, a paradoxně také v župě Bács-Kuskun, která je známá nízkou životní úrovní (viz mapa 1). Další místa obsadily tři extremistické strany. Mezi ně se sice jako čtvrtý vsunul liberální Svaz svobodných demokratů, ale s velice slabým výsledkem (necelých 8 %, což znamená 5–6 % mandátů v parlamentu). Jeho skóre můžeme komentovat smutně, leč realisticky: poslední uskupení, jež se podepsalo na maďarské společenskoekonomické transformaci počátku 90. let, se ocitlo na okraji politiky.

Tato skutečnost vyvolala u prezidenta Göncze, jenž pochází právě z řad svobodných demokratů, tak špatnou…

21.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

21.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte