V posledních týdnech si přední politici několikrát postěžovali, jak macešsky se vláda chová ke školám a učitelům. Shodli se na tom lidovecký ministr školství Jan Sokol, jeho stínový kolega z ČSSD Eduard Zeman i Sokolův poradce Jan Koucký (ODS). Podle Sokola naše společnost letos za vzdělávání utratí pouze 62 miliard korun, podle Eduarda Zemana ještě o tři miliardy méně. V každém případě to činí jen čtyři procenta hrubého domácího produktu, přitom v západní Evropě je zvykem dávat v průměru šest procent. Daňové poplatníky musí tato slova poplašit. Ještě před dvěma roky je představitelé ministerstva ujišťovali, že na školství dáváme šest procent, daně se platí stejné jako dřív - tak kam se poděla dvě procenta? Tento „detail“ ukazuje na dva problémy: jednak na neuvěřitelný nepořádek ve statistice, jednak na předpotopní styl, jakým se u nás financují školy.

Ukryté miliardy

Hned na začátku je třeba říci, že ministři neuvádějí správná čísla. Výdaje veřejných rozpočtů na školství budou letos zhruba 80 miliard korun. Ministři zmiňují jen přibližnou částku, která projde přímo rezortem školství (jde o něco méně než 62 miliardy). Dalších čtrnáct miliard z daní půjde do škol přes obecní rozpočty Zbývající čtyři miliardy dodají svým rezortním školám ministerstva zemědělství, vnitra a obrany. Osmdesát miliard přesto dosahuje pouze čtyři a půl procenta z hodnoty HDP, kterou letos tipuje Český statistický úřad. Je to opravdu důkaz, že dotujeme školství pod…

21.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

21.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte