Básník, malíř, dramatik a překladatel LAWRENCE FERLINGHETTI se narodil r. 1919 v New Yorku. V roce 1955 založil nakladatelství City Lights, které se zaměřilo na vydávání mladých amerických autorů. Proslulým se stalo po vydání sbírky Allena Ginsberga Kvílení (1956), které upozornilo na tehdy neznámou beat generation.Ferlinghetti je autorem třinácti básnických sbírek, dvou novel a experimentálních her, překládá francouzskou a italskou poezii. Českým čtenářům jeho poezii objevil - podobně jako další básníky beat generation - na počátku 60. let Jan Zábrana, jehož překlady napomohly tomu, že se poetika „zbité generace“ stala jedním z iniciačních zdrojů a posléze i symbolů obnovující se svobodné české kultury. Zábranovy překlady vycházejí v úplnosti teprve nyní, u příležitosti básníkovy první návštěvy Prahy. V těchto dnech u nás poprvé vyšly také dva soubory jeho divadelních her (tři z nich v evropské premiéře uvedlo divadlo Vpřed). Ferlinghetti se v Praze minulý týden zúčastnil Festivalu spisovatelů a Beat Generation Fest, který pořádala Jazzová sekce.

Jste básník světového věhlasu, vaše knihy stále vycházejí - jen Lunaparku v hlavě se jen v Americe prodalo přes milion výtisků. Mohl byste žít ze své slávy. Vy si ale nedáte pokoj, stále zkoušíte nové věci. Překládáte, malujete, tady v Praze jste si tiskl nějaké litografie, napsal báseň a esej… Proč si v klidu a pohodě neužíváte slávy?

Zdá se mi, že má sláva a popularita je…

18.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

18.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte