Již více než tři týdny uplynuly od podpisu dohody mezi generálním tajemníkem OSN Kofi Annanem a iráckým prezidentem Saddámem Husajnem (viz Respekt č. 10/98). Jak na ni reagoval Blízký východ? Co jí předcházelo a co po ní následovalo? Udělejme malou rekapitulaci.

Potrestat, či odstranit

Zbavit se iráckého diktátora, tak zní konečně jasné poselství z Washingtonu. Nová tvrdá linie Bílého domu vůči Bagdádu našla příznivý ohlas jak v samotných USA, tak ve Velké Británii a v Izraeli, jemuž pro zeměpisnou blízkost hrozí největší riziko. Specialisté na Blízký východ zde i jinde ve světě od počátku tvrdili, že Clintonův původní cíl - Saddáma potrestat, ale neodstranit - je v protikladu s jedinečným postavením, které si diktátor v Iráku zabezpečil. Potrestat ho nelze. A ponechat ho ve funkci či mu znovu darovat život, jak o tom Bushova administrativa rozhodla po vítězné válce před sedmi lety, se ukázalo jako nebezpečné pro obyvatelstvo Iráku i celý Blízký východ.Proč ale Clinton uvažuje o odstranění Saddáma až po podpisu dohody v Bagdádu? Jak známo, Saddám obrátil o 180°, odstranil příčiny, jež krizi vyvolaly, a zaručil volný pohyb inspektorů týmu UNSCOM, kteří pátrají po chemických a biologických zbraních a kapacitách pro jejich výrobu.

S vědomím Clintona

Bagdádskou dohodu sice podepsal Kofi Annan, ale podle linie konzultované s Clintonem a jeho týmem.…

12.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

12.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte