Tvrdé prohlášení amerického ministerstva zahraničních věcí, demarše Velké Británie jménem Evropské unie, rezoluce Evropského parlamentu, ostrý protest helsinské komise amerického Kongresu a několik slov prezidentů Kwasniewského a Havla - to je stručný seznam mezinárodních reakcí na první období, ve kterém se slovenský premiér z pověření vlády ujal některých pravomocí hlavy státu. Vladimír Mečiar rozhodl o opětovném zrušení referenda, jež vyhlásil prezident Kováč na 19. dubna, dále vyhlásil amnestii pro ty, kteří zmařili referendum loni v květnu (jde o ministra vnitra Gustáva Krajčiho), a pro ty, kteří unesli prezidentova syna Kováče mladšího v srpnu 1995 (podezřelá je Slovenská informační služba).

Diplomatický úklid před volbami

Ze strany Západu to tentokrát nebyly reakce formální: podle washingtonského ministerstva zahraničí jde o „další závažný odklon od principu právního státu a ústavní vlády“, který je „výzvou k pokračujícímu zneužívání zákonů a ústavy těmi, kdo tvrdí, že slouží národním zájmům (svého státu)“. EU podotkla, že „tyto kroky nejsou dobrým příspěvkem k úsilí Slovenska připravit se na členství v Evropské unii“, a poslanci Evropského parlamentu dodali, že jsou „hluboce znepokojeni koncentrací moci v rukou premiéra, který ukazuje stále totalitárnější postoje“. „Nemohu skrývat své znepokojení,“ řekl k praktikám Mečiarovy vlády i polský prezident Aleksander Kwasniewski. Nejmírnější byl nakonec prezident Václav Havel, který pouze…

12.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

12.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte