0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Téma1. 3. 199818 minut

Útok z Planety Nova

Hromy a blesky ohňostroje nad Prahou ohlásily před čtyřmi lety zrod TV Nova. Byla to tenkrát velká událost, otcové i kmotři první soukromé postkomunistické televize na světě se netajili ambicemi a nešetřili patosem. „Budeme vzor pro možná stovky nových stanic od Pekingu po Varšavu,“ hlásal generální ředitel Vladimír Železný. Ze světodějných plánů bylo třeba slevit, nicméně na domácím dvorku se Nova brzy stala mocným fenoménem. Její pohled na život berou denně za svůj miliony občanů, roční zisk se loni vyšplhal na jednu a půl miliardy korun. Pokud by tedy platil Železného výrok, že „bude-li úspěšná Nova, bude úspěšná i celá země“, bylo by na tom Česko velice dobře.

Existuje však i jiná optika. Rostoucí zástup odpůrců „nováckého“ životního stylu viní tým Vladimíra Železného z ohlupování lidí, barbarizace morálky a šíření pokleslého vkusu. Pokud bychom proto vzali vážně jiný bonmot generálního ředitele - „kritika Novy není jen průhledným útokem na svobodu slova a podnikání, ale zpochybňuje celou naši mladou demokracii“ - bylo by svobodné Česko naopak velice ohroženo.

O skutečném vlivu Železného impéria na tuzemskou demokracii se bude už za pár dní vážně hovořit na zámku v Lánech. Osmnáctého března tu budou na pozvání Václava Havla politici a členové televizní rady řešit, nakolik hraje Vladimír Železný s diváky i úřady fér a jestli místo schopností náhodou za celým jeho nevídaným úspěchem nestojí jen drzost podpořená mimořádnou mocí, která se vinou špatných zákonů…

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc