Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Ekonomika, Politika

První krok správným směrem

Dnes snad už není mezi politiky nikdo, kdo by se odvažoval nahlas pochybovat o tom, že český kapitálový trh nefunguje tak, jak by měl. To je důležitý krok vpřed. Stačí si totiž vzpomenout, jaká byla situace před necelým rokem. Na ostrou kritiku zahraničních investorů reagoval tehdejší ministr financí Ivan Kočárník obvykle tak, že prohlašoval, že v českých zákonech není žádná chyba. Naznačoval pouze, že problém není v zákonech, nýbrž v jejich prosazování. V současnosti zde máme novelu zákona o bankách, která vyžaduje vytvoření „čínských zdí“, jež oddělí banky od jejich aktivit na kapitálovém trhu. Ačkoli v západních zemích patří „čínské zdi“ ke standardu, v České republice jde o nový pojem. Žádný zákon totiž dosud existenci těchto zdí nevyžadoval. Nový ministr financí je vnímavý a energický, je ochoten poslouchat názory druhých a snaží se reagovat na to, co mu říkají. Sehnal si inteligentní a odpovědné poradce, kteří tvrdě pracují na tom, aby shromáždili fakta a navrhli řešení. Parlament má blízko ke schválení poměrně radikálního návrhu, jenž by od investičních fondů požadoval zbavit se majoritních podílů v podnicích. Jiné ustanovení ukládá manažerům fondů vrátit podílníkům peníze odpovídající hodnotě čistého obchodního jmění, jestliže nedokážou na trhu vzbudit dostatek důvěry, aby se jejich akcie obchodovaly s mezinárodně přijatelným diskontem. A konečně Poslanecká sněmovna schválila zákon o Komisi pro cenné papíry, který jí ovšem Senát vrátil k dopracování. Připomínky…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.