„Chceme vrátit naši zemi do rodiny tradičních západních demokracií,“ řekl ve čtvrtek v Bratislavě šéf Demokratické strany Ján Langoš. V té chvíli nemluvil jen za sebe: tato slova padla po slavnostním podpisu Dohody o volební koalici pěti slovenských opozičních stran. Tři síly takzvané Modré aliance - křesťanští demokraté Jána Čarnogurského, Demokratická unie Eduarda Kukana a Langošova strana - nabídly po zmařeném referendu spolupráci dvěma partnerům: sociálním demokratům Jaroslava Volfa a Zeleným Zdenky Tothové. Tyto strany kandidovaly v posledních volbách v bloku se Stranou demokratické levice Jozefa Migaše; poté však jejich spolupráce nefungovala.

Je otázka, jak bude fungovat nová pětikoalice před volbami v příštím roce a po nich. Proti tvrzení, že už prostý součet jejích hlasů dosahuje téměř 40 % a že je na čase hledat v jejích řadách nového premiéra, stojí stejně vážné argumenty. Na prvním místě to je ideová nevyhraněnost, kvůli níž vzniklo přízvisko Duhová koalice - Čarnogurského a Langošova strana jsou spíše konzervativní, tedy modré, Demokratická unie je členem žluté Liberální internacionály, sociální demokraté se připojili k rudé Socialistické internacionále a Zelení jsou zelení. Navíc schází výrazná osobnost, jež by personifikovala alternativu vůči Vladimíru Mečiarovi - to trápí slovenské novináře nejvíce. Mečiar je mistr zvyklý hrát více simultánních partií a zvítězit v každé z nich. Představa, že bude-li pět slabších hráčů kibicovat u jedné šachovnice,…

28.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

28.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte