Straničtí kolegové jim v kuloárech nemohou přijít na jméno a vyčítají jim, že „poškodili stranu“. Koaliční poslanci je naopak označují za nejlepší příklad státotvorné a zodpovědné opozice. Jejich jména jsou skloňována na prvních stránkách novin. Ještě před čtrnácti dny je přitom kromě hrstky zasvěcených znalců dění v Lidovém domě nikdo neznal. Řeč je o sociálnědemokratických poslancích Michaelu Kunešovi a Tomáši Teplíkovi, kteří spolu se svými slavnějšími spolustraníky Karlem Machovcem a Jozefem Wagnerem hlasovali v prvním čtení pro vládní návrh rozpočtu na příští rok.

„Dvě třetiny našich poslanců mě zřejmě ze strachu přestaly zdravit,“ stěžuje si bývalý náměstek karlovarského primátora Michael Kuneš (41). Současně mu prý někdo poplival auto parkující před sněmovnou a jeho soused z parlamentní lavice požádal předsedu klubu ČSSD o povolení přesednout si jinam. Nejvíc ovšem Kuneše rozhořčil poslanec Michal Kraus. Ten po hlasování o rozpočtu čtveřici odpadlíků nařkl, že byla „koupena koalicí“. I když Kraus svá slova nakonec oslabil dodatkem, že tím nemyslí korupci penězi, ale „například pochvalou“, Kuneš od svého kolegy vyžaduje mnohem jasnější omluvu. „Pokud to neudělá, zvažuju další kroky. Ne já, ale on poškozuje stranu,“ říká výhrůžně.

Do sociální demokracie vstoupil Kuneš v roce 1990, krátce po jejím obnovení. Do listopadu 1989 se živil různě: jak říká, režim ho prý označoval za „fluktuanta“. Pracoval střídavě v krematoriu, na dráze, jednu dobu zasklíval…

43.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

43.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte