Šéfové zemí Evropské unie se na mimořádném setkání 5. října v Dublinu shodli na tom, že Mezivládní konference, která se zabývá revizí základního dokumentu Unie - maastrichtské smlouvy, musí bezpodmínečně skončit do června příštího roku. Dublinský summit se tím stal pro Mezivládní konferenci důležitým předělem: Od března, kdy jednání zmocněnců vlád členských států o další podobě Unie začalo, se kladl hlavní důraz na to, jak konference skončí. Časový aspekt celé věci byl ponecháván trochu stranou - předpokládalo se, že Mezivládní konference skončí někdy po britských parlamentních volbách, nebo ještě lépe, až se všichni vyjednavači shodnou.

Nabitý scénář

Po dublinské schůzce se zdá, že je tomu naopak. Bossům zemí EU v irské metropoli došlo, že kvůli dalším neméně závažným úkolům nelze diskuse o reformě Unie, nazývané v evropské hantýrce Maastricht 2, prodlužovat donekonečna. Strach z vleklých debat o paragrafech nové „evropské ústavy“ je v evropských politických kruzích oprávněný - stačí se podívat jen na hlavní body „nabitého“ scénáře evropské integrace pro nadcházejících pět let.Příští rok by neměla být završena jen Mezivládní konference, jde také o rozhodující období tzv. třetího stádia evropské hospodářské a měnové unie, tedy pro faktické zavádění jednotné evropské měny. Už někdy na jaře 1998 by totiž měla Rada Unie - sbor ministrů členských států - posoudit na základě výsledků z roku 1997, které země kritéria pro zavedení eura splnily.…

42.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 25 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

42.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 25 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte