„Nejsem ani na straně rudých, ani na straně bílých, jsem na straně zelených. Pokud u nás propukne občanská válka, budu bít rudé, až zbělají, a bílé, dokud nezrudnou,“ charakterizoval údajně minulý týden během návštěvy v hlavním sídle NATO svoji politickou pozici generál Lebeď. Dodejme, že tuto návštěvu bruselští politici dlouho a pečlivě připravovali. A také že pro šestačtyřicetiletého tajemníka ruské Rady bezpečnosti to byla úplně první cesta za hranice Ruska.

Cukrem a bičem

V Rusku dnes neexistují žádné vlivné politické síly, které by byly ochotny vzdát se imperiální role země. Nanejvýš lze mluvit o rozdílných představách, jak k této roli dospět. Směr reprezentovaný tzv. demokratickými kruhy sází na vnitřní posílení země - ekonomickými reformami, rychlým hospodářským rozvojem a později i prohloubením demokracie. Díky takovému vývoji by se mělo Rusko stát atraktivní velmocí, k níž budou dobrovolně tíhnout jak bývalé sovětské republiky, tak jiné země, které svého času spadaly do sovětské sféry vlivu. Krach Gajdarových reforem v půli roku 1992 ovšem většinu těchto představ poslal ke dnu a jejich stoupence odstavil od politické moci.Druhá cesta k obnově ruského impéria počítá s opatrnějším zaváděním politických a ekonomických reforem a současně s využitím těch velmocenských atributů, které Rusku ještě zůstaly. Stoupenci této koncepce jsou zajedno především v názoru, že i když Rusko pro dnešek není schopno udržet si sféry svých zájmů, nesmí…

42.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 25 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

42.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 25 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte