Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Komentáře

Co je to vlastně mír

Mír je důležitější než jednota národa, prohlásil po atentátu na izraelského premiéra Jicchaka Rabina jeho nástupce Šimon Peres. Minulá středa mu dala za pravdu - s výhradou, že právě rozdílné chápání pojmu mír národ rozděluje. Nepatrná většina (50,4 %) izraelských voličů hlasovala pro pravicového lídra Benjamina Netanjahu, tedy pro názor, že mír znamená především pocit bezpečí ve vlastní zemi. Jen o málo méně (49,5 %) občanů hlasovalo pro Perese, tedy pro názor, že mír znamená hlavně klidné soužití s arabskými sousedy. Takové hodnocení je možná až příliš generalizující, nicméně názorový rozkol národa zůstává realitou.

Smlouvy nelze jen tak zrušit

Hodně se teď mluví a píše o tom, zda Izraelci rozhodli dobře, nebo špatně. Často se setkáváme s tvrzením, že vítězstvím pravice se mírový proces na Blízkém východě zastaví, že ti, co hlasovali pro Likud, hlasovali proti míru. To je zjednodušení.Mírový proces je zakotven ve smlouvách, které nelze jen tak zrušit. To, co už se stalo realitou, například palestinská samospráva, realitou zůstane. A body, které podle dohody Oslo II mají teprve přijít, by se zbrzdily i za vlády levice. Patří k nim třeba stažení izraelské armády z celého Západního břehu Jordánu nebo jednání o definitivním statutu Jeruzaléma: vzdát se poloviny metropole státu není totéž jako odevzdat okrajové a politicky i hospodářsky nepotřebné pásmo Gazy. Pravice může bezprostředně ovlivnit jen dílčí konkrétní kroky, například stažení armády z…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.