Když vláda před rokem hlasovala o tom, zda dostavět atomovou elektrárnu v Temelíně, ministr František Benda nezvedl ruku pro ani proti. Důvodem nebyl odpor proti jaderné energetice. Ministra znepokojovalo, že nemáme atomový zákon, a tedy schází „garance bezpečnosti“. Sešel se proto loni v květnu s ministrem průmyslu: Vladimír Dlouhý tehdy slíbil, že návrh zásad atomového zákona předloží do konce roku. Slovo dodržel a porada ekonomických ministrů začátkem ledna zásady dostala. Na programu byl ale ještě jeden, ve svých důsledcích zajímavější spis. V tzv. koncepci nakládání s vyhořelým palivem rozhodli spor, kde budou postaveny mezisklady na stovky tun odpadu jaderných elektráren.

Sklíčený starosta

O místě, kde by měl stát mezisklad, se v posledních letech vedly vášnivé diskuse. Především obce, o kterých se v souvislosti s úložišti uvažovalo, pořádaly referenda a psaly na vládu protestní petice. Porada ministrů vybírala mezi třemi možnostmi, jak udělit Černého Petra. Buď vyhořelé palivo uložit na území té elektrárny, která ho „vyrobila“, nebo ho svézt z obou do jedné z nich, případně nechat ležet jaderný odpad někde úplně jinde. Porada ministrů doporučila první variantu. Jak říká náměstek ministra životního prostředí Vladislav Bízek, uložit radioaktivní odpad přímo na území elektrárny se vyplatí už z toho důvodu, že odpadne transport, tedy asi osm nebo deset nebezpečných cest ročně. Navíc je temelínská i dukovanská lokalita geologicky stabilní,…

04.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

04.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte