Pražská filmová přehlídka Febiofest skončila ve středu večer v Blaníku dvěma filmy Saši Gedeona. Jejich ústřední rekvizitou je holičská břitva, ale režisérův styl je pravým opakem všeho, co si dnešní divák obvykle s tímto nástrojem spojuje. Není v nich násilí ani sex a tempo vyprávění je pomalé, děj by se dal zkoumat mikroskopem. Celovečerní debut Indiánské léto je proti obyčeji navíc nezvykle krátký - trvá hodinu a pět minut. Hraje v něm pět neznámých herců a leccos připomíná rané Formanovy nebo Passerovy snímky. Gedeon je přitom nijak nenapodobuje; spíš je to důkaz, že námětům z prostředí obyčejných lidí se u nás vždycky dařilo nejlépe.Třiadvacetiletý Saša Gedeon přišel s celovečerním snímkem jako pravděpodobně vůbec nejmladší český režisér za posledních třicet let. Indiánské léto je absolventský školní film na FAMU, natočený za peníze z ceny, kterou získal před dvěma lety v Tokiu, kde vyhrál jeho studentský film Zavřeno pro rodinný smutek podle Moraviovy povídky: Za horkého letního odpoledne se v upadajícím italském holičství někdy v padesátých letech rozvine hra mezi majitelem, jeho švagrem a podřízeným a dívkou ze sousedství. Ve vzduchu visí latentní nenávist hraničící s pocitem, že zabít otravného člověka je totéž jako plácnout mouchu. Nic se ale nestane; všichni žijí dál v zakletí svých existencí.

Obyčejný promyšlený svět

Nuda, nespokojenost a neurčitá touha ovládá také život hrdinek Indiánského léta. Dvě asi šestnáctileté dívky tráví…

04.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

04.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte