Ostrý konflikt mezi prezidentem Walesou a premiérem Pawlakem se táhne už více než měsíc. Na první strany českých novin se zatím nedostal, i když jeho vyústění se může stát jednou z nejvýznamnějších politických událostí v Polsku od dob jednání u „kulatého stolu“ před šesti lety. Snad tedy stojí za to podívat se na podstatu tohoto konfliktu blíže a pokusit se odhadnout nejpravděpodobnější scénář jeho řešení.

Třetí cesta

Solidaritní vlády v Polsku si ve své politice nikdy příliš nebraly k srdci pravidlo Charlese de Montesquieu, podle něhož „kdo chce vládnout, nesmí lid hnát před sebou, ale přimět jej k následování“. Pravidlem se neřídí ani nynější Pawlakova vláda, která si zvolila jen jinou „třetí cestu“. A tak když například pracovníci státních podniků odmítají privatizaci, vláda se je ani nesnaží přesvědčit ani jim nic nenařizuje, a privatizaci zkrátka zastavuje. A když například z průzkumů veřejného mínění vyplývá, že většina Poláků je proti restitucím, koaliční většina nepřipustí, aby parlament přijal jakýkoli privatizační zákon. Současně ale snaha přizpůsobit se za každou cenu většině společnosti neznamená, že by koalice zapomínala na zájmy některých svých stoupenců. V poslední době dostali třeba bývalí funkcionáři bezpečnosti z let 1945–1956 (tedy z dob, kdy v mašinérii komunistického aparátu zemřelo kolem 170 tisíc Poláků) opětná důchodová privilegia.Lech Walesa se od samého počátku činnosti Pawlakovy vlády netajil tím, že k ní sympatie…

03.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

03.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte