Na komunismus jsou lidé na východě Evropy zvláště citliví. A tak když letos přijíždějí do Nepálu, ať již jako turisté, horolezci, nebo obchodníci, vždy je doprovázejí smíšené pocity. Proč? Loni na podzim v této himálajské zemi zvítězili ve volbách komunisté. Od té doby uplynulo půl roku. Jak to tedy vypadá v dnešním Nepálu, jediné monarchii na světě s komunistickou vládou?

Pozor na cizince

Na první pohled se toho mnoho nezměnilo. Přesto je něco cítit ve vzduchu. Už na jediném mezinárodním letišti v Káthmándú i na hraničních přechodech s Indií je zřejmá lepší organizace, která umožňuje snadněji „odchytit“ nežádoucí návštěvníky ještě před vstupem na nepálskou půdu. V rekordně krátké době byly uvolněny prostředky na nákup a instalaci výpočetní techniky. Zanedlouho jí budou vybaveny i ty nejmenší hraniční přechody.Hned na letišti je doveden do posledních barev další klasický obrázek naší nedávné minulosti - přehrada mezi cizinci a domorodci. Místní lidé, taxikáři, hoteliéři a jejich pomocníci, majitelé cestovních kanceláří, ale i příbuzní a známí cestujících, včetně cizinců, stojí bezmocně pod kontrolou policistů na druhé straně ulice. Čekají, zda se návštěvník vydá k nim, a nebo se rozhodne použít postátněných dopravních firem a cestovních kanceláří rozmístěných v „bezpečí“ příjezdové haly.V samotném Káthmándú nejsou zpočátku žádné změny patrné. Ten, kdo sem zavítá poprvé, jen obtížně rozezná, co zde přibylo nebo ubylo s nástupem nové vlády. Avšak…

23.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

23.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte