Je filmový Oscar měřítkem kvality? Andrej Tarkovskij ho nikdy nezískal, Spielberg na něj čekal dvacet let. Světoví režiséři, kteří postavili film na roveň velké literatury a jejichž dílo vyvolalo vlny epigonství, se k němu dopracovali podobně jako minulé pondělí Michelangelo Antonioni: bylo mu třiaosmdesát a ochrnutí mu bránilo vzít cenu do ruky a mluvit. Stovky vynikajících filmů nebyly na Oscara ani navrženy, zatímco jej dostalo mnoho průměrných filmů. A nejen to: udělení Oscara prolhanému Menšovovu filmu Moskva slzám nevěří za rok 1979 bylo ostudné. Přesto není žádná filmová cena na světě tak respektována tiskem, publikem i producenty. Dobře to zdůvodnil Jiří Menzel: hlavním smyslem udílení Oscarů je přitáhnout pozornost veřejnosti k filmu všeobecně. To je totiž jediný zájem, který filmové profesionály na celém světě spojuje: všichni potřebují publikum. Čím více skandálů, hluku a pompy se kolem Oscara odehraje, tím je to pro všechny lepší.

Akademie slavných

Poprvé to napadlo legendárního producenta Samuela Goldwyna roku 1927. Z jeho iniciativy vznikla původně šestatřicetičlenná Akademie filmového umění a vědy (Academy of Motion Picture Arts and Sciences), jejímiž členy se stávali nejznámější američtí filmaři. Prvnímu udílení cen Akademie přihlíželo na soukromé večeři 250 pozvaných. Příští rok pro velký zájem veřejnosti vysílal předávání cen rozhlas. Akademie nabírala další členy a rozšiřovala hospodářské i tvůrčí aktivity, ale tou nejznámější…

14.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

14.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte