Před několika týdny skončila „matka neválek“ Saddáma Husajna, který rozkázal iráckým jednotkám pochodovat ke kuvajtským hranicím a zase zpátky. I to stačilo, aby si svět uvědomil, pokud to kvůli stiskům rukou mezi Izraelci a Araby zapomněl, že Blízký východ je nebezpečná a těžko vypočitatelná oblast. Ale jak nebezpečná a jak nepředvídatelná? Odpovědi na tyto otázky hledají političtí stratégové na celém světě.Rozhlédněme se po oblasti, podívejme se na její politické, hospodářské a společenské problémy a přimíchejme do toho Egypt - srdce a mozek arabského světa.

Kde je vlastně nebezpečí

Řekneme-li severní Afrika, většině lidí se vybaví fundamentalističtí extremisté, kteří s různým vlivem operují ve všech maghrebských zemích. Částečným důvodem je skutečnost, že Západ má sklon muslimy démonizovat, a proto každý násilný čin spáchaný ve jménu islámu upoutá pozornost sdělovacích prostředků.Začátkem listopadu fundamentalisté nedaleko egyptského Luxoru zastřelili turistu z Londýna. Britské velvyslanectví v Káhiře k tomu vydalo prohlášení: mimo jiné se v něm uvádí, že v uplynulém roce navštívilo Egypt 250 000 turistů z Velké Británie, z nichž se žádnému nic nestalo. Bylo by zřejmě překvapením, kdyby takový počet turistů dopadl stejně v New Yorku, Paříži nebo v Praze. Zdá se, že Západ zatím není s to uvažovat o islámu a muslimech racionálně. Mnohem podstatnější totiž je, že fundamentalisté mohou ohrozit Evropu politicky. Dostanou-li se k moci,…

01.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

01.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte