Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Vítězsví politiky nad ekonomií

Vítězsví politiky nad ekonomií

Česká společnost se vrací k osvědčeným jistotám

Jedno zaráží. V listopadu 89 jsme jasně demonstrovali ochotu utáhnout si v zájmu radikální nápravy poměrů opasky. Tato cesta pak byla narýsována scénářem ekonomické reformy, včetně privatizace majetku, liberalizace cen a otevření trhu práce a kapitálu. Rychlou a přitom klidnou cestou k tomuto cíli jsme si pak získali dobré jméno ve světě. Bylo by tedy dost důvodů očekávat, že i ve vědomí zdejších lidí se budou posilovat liberální hodnoty. Zatím je však spíše opak pravdou, což jasně ukazují výsledky sociologických výzkumů. (viz Respekt č.1 - Naše spokojenost roste jen pomalu).

Na cestě doleva

Připomeňme si základní údaje. V období voleb v červnu 1992 vyvrcholil postupný nárůst pravicových postojů, který od té doby pravidelně klesá (z 50% na 40%). Tomu odpovídá i rostoucí počet příznivců tzv. sociálně tržního modelu ekonomiky. Porovnáme-li názory lidí v polovině roku 1992 a na konci roku 1993, potom souhlas s tím, že by stát měl více kontrolovat ceny, vzrostl o 11% (na 59%), že by měl každému zajistit práci o 12% (na 75%) a že by měl opatřit byt každé rodině, které se ho nedaří sehnat, o 10% (na 73%). Jinými slovy: zatímco vláda pracovala na zúžení svých kompetencí, očekávání paternalistických řešení ve společnosti sílilo.Uvedený trend není překvapující z hlediska faktu, že střední Evropa „jde doleva“. Je ale překvapující, že naši spoluobčané současně podporují…

05.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

05.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte