Uganda po pádu Amina

Občanská válka ve Rwandě prakticky skončila vítězstvím povstalců, ale hlavní problémy teprve přicházejí. Co bude s miliónem uprchlíků? Jak obnovit infrastrukturu ve zpustošené zemi? Je vůbec možné soužití dvou etnik znepřátelených na život a na smrt? Odpověď na tyto otázky zatím patří do oblasti spekulací. Ale mechanismy obnovy afrických států po vládách genocidních režimů - včetně jejich mezí, bariér a nezdarů - lze sledovat na mnoha příkladech. Jedním z nich je právě sousední Uganda.

Aminův pád

V dubnu 1979 byl polní maršál Idi Amin Dada, brutální diktátor vládnoucí osm let Ugandě ve Stalinově stylu, na útěku. Se svojí zdecimovanou armádou utrpěl drtivou porážku v boji s Tanzanskými lidovými obrannými silami (TPDF) a ugandskými partyzány operujícími z Tanzanie. Jeho pád byl jen důsledkem vlastní neuvážené agrese: dne 30. října 1978 vpadl se svými vojsky do výběžku Kagera v severozápadní Tanzanii s odůvodněním, že Kagera je historickou součástí Ugandy. Aminova armáda obsadila dočasně více než 1 200 km2 tanzanského území. Tanzanský prezident Julius Nyerere zahájil ovšem krátce nato masívní protiútok, vyhnal útočníky z Kagera a pronásledoval je přes hranice do Ugandy. Byly to právě tyto tanzanské jednotky, které přinesly do Ugandy nákazu HIV/AIDS, když se jejich příslušníci vymkli kontrole a začali hromadně znásilňovat ugandské ženy. Amin uprchl do exilu v Libyi a později se uchýlil do Saudské Arábie, kde žije dodnes.

38.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

38.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte