Na útěku

V Ugandě žijí rwandští uprchlíci již třicet let

Hlavní proud rwandských uprchlíků zamířil do Zairu - jejich počet dosahuje už jednoho miliónu. I v Tanzanii se nacházejí statisíce utečenců. Méně je ovšem známa skutečnost, že mnoho Rwanďanů žije také v Ugandě. Na jejich osudu lze znázornit roli rwandských uprchlíků v sousedních státech i některé aspekty vývoje Rwandy za posledních třicet let od získání nezávislosti.

Arbitrérní hranice

Prvotní příčinou přítomnosti Rwanďanů v Ugandě byl fakt, že koloniální správa nebrala při vedení hranic ohled na etnickou skladbu obyvatelstva. Tímto způsobem se v jižní Ugandě ocitlo na 180 000 Rwanďanů, převážně Tutsiů. Dalších 100 000 k nim přibylo v letech 1959–64, kdy v mateřské zemi probíhala občanská válka. Úděl rwandských uprchlíků zpočátku vzbuzoval sympatie jak místních Uganďanů, tak Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky, který jejich dětem poskytoval stipendia na ugandské školy.Z mnoha uprchlíků se stali státní zaměstnanci. Další pracovali jako sezónní dělníci na čajových, kávových či třtinových plantážích. Často vstupovali do manželských svazků s Uganďany, kteří byli původem rovněž pastevci. Mnozí Tutsiové také získali rozsáhlé pozemky, na nichž si stavěli domy. Právě konkurenční boj o půdu však nakonec vedl k etnickému konfliktu. Namnoze byli také zatahováni do etnických třenic mezi soupeřícími skupinami uvnitř domácího ugandského obyvatelstva. Výsledkem jsou dnes narůstající…

38.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

38.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte