Jak Ľudovít Šebián k tisícikoruně přišel

Krádež Bojnického oltáře ve světle archivních dokumentů

Když 21. srpna 1934 velitel četnické stanice v Handlové vyslýchal devatenáctiletého nezaměstnaného horníka Ľudovíta Šebiána, podezřelého z krádeže šatstva, narazil nečekaně na stopu pachatelů jednoho z nejproslulejších zločinů první republiky: krádeže části tzv. Bojnického oltáře. Šebián doznal, že se mu ukradením „bojnických obrazů“ pochlubil horník Jozef Ilešič. Četnictvo zatklo Ilešiče, kterého vzápětí usvědčila jeho žena. Ilešič pak uvedl své komplice. Během několika hodin byli všichni tři pachatelé ve vazbě a těžce poškozené obrazy na cestě do Bratislavy.

Staré stereotypy

Psychologické aspekty původního policejního vyšetřování jsou velmi zajímavé. Když v noci z 27. na 28. srpna 1933 ukradli neznámí pachatelé z kaple bojnického hradu pět z deseti desek italského oltáře, připisovaného tehdy Andreovi di Cione, řečenému Orcagna, stalo se okamžitě z celé záležitosti politikum. Díky dochovaným protokolům můžeme sledovat myšlenkový postup tehdejších slovenských vyšetřovatelů: pachatelem podle nich musel být Žid, Maďar nebo Čech, napojený na mezinárodní obchod s uměním.Vrcholu absurdity dosáhla nejrozpracovanější vyšetřovací verze. Podle ní nechal krádež spáchat dlouholetý ředitel památkové správy na Slovensku, pražský historik umění Jan Hofman (který mimochodem roku 1923 oltář pro státní sbírky získal) na popud světoznámého odborníka na…

38.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

38.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte