Bezzubá Šakalí léta

Český film neskomírá co do počtu vyrobených titulů. Český film skomírá na svoji kvalitu: za poslední čtyři roky nebyl, s výjimkou Obecné školy, natočen celovečerní hraný film, který by svým poselstvím přesáhl dobu. Netřeba se obracet k šedesátým letům s jejich českou filmovou vlnou. To je fenomén z jiné doby, z jiného světa. Současnost pro srovnání dostačuje. Když se podaří dopátrat projekce například některého z umělecky kvalitních zahraničních filmů (Noc na zemi, Bohémský život, Evropa, Hra na pláč, Delikatesy atd.), umělecká, myšlenková i etická rozměklost a vypočítavost současného českého hraného filmu vyjeví se rychle a krutě. Nahota na prodej není jen název jednoho českého snímku. Je také označením pro momentální situaci v disciplíně zvané český hraný film. Nový český snímek Šakalí léta je dalším z řady těch, na které se rychle zapomene.

Sladce viděná revolta

Pineyrovo Divoký Tango (viz článek T.Brdečkové na této straně) se odehrává v roce 1969, Šakalí léta režiséra Jana Hřebejka (nar.1967) v roce 1959. Oba jsou to hudební filmy a snaží se evokovat časy, kdy hudba byla výrazem společenské revolty. Touha a schopnost říct o té které době (a prostřednictvím té doby k dnešku) něco důležitého, zdá se však být u těchto filmařů nesrovnatelná.Do pražské čtvrti Dejvice, v níž jsou zvraty epoch patrné už typografií budov (prvorepublikové vily a řadové činžáky, mauzoleum nové doby - stalinská gotika hotelu International), přichází v…

47.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

47.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte