Aktéři velké hry

Za tři týdny půjdou Rusové volit

Dvanáctého prosince rozhodnou občané Ruské federace - alespoň teoreticky - o budoucnosti své země. Toho dne budou volit na základě celostátních kandidátek polovinu ze 450 poslanců Státní dumy, dolní komory ruského parlamentu, a to systémem poměrného zastoupení. Zbývajících 225 poslanců bude zvoleno v jednomandátových volebních okrscích většinovým systémem. O obsazení Rady federace, horní komory parlamentu, se bude rozhodovat v 89 dvoumandátových okrscích vytvořených v každém z 89 celků Ruské federace. Do tohoto počtu spadá i Dudajevovo Čečensko - navzdory tomu, že vyhlásilo svrchovanost.

Opozice v nevýhodě

Původní termín pro shromáždění nejméně 100.000 podpisů pod jednotlivými kandidátkami byl stanoven na 12.listopad. Kdyby byl dodržen, volební komise by schválila nepoměrně vyšší počet subjektů a vše by bylo ještě složitější. Na počátku listopadu se totiž voleb hodlalo zúčastnit 33 politických stran, 17 hnutí a zhruba 90 společenských organizací, odborových svazů a spolků, jež se urychleně sloučily do 31 volebních uskupení a bloků. Ani v tomto okamžiku však nelze pominout nepřehlednost situace, třebaže již dnes lze hovořit o nanejvýš pravděpodobném vítězi.Dlužno říci, že získávání podpisů se odehrávalo chaoticky a do jisté míry se podřídilo „tržním mechanismům“. Za jeden podpis platily některé strany od 100 do 1000 rublů, navíc nebyly vzácné případy „dublařů“, když se jména kandidátů…

47.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

47.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte