Opustíš-li mne, zahyneš

Poslanec Payne možná tlumočil názory lidu, určitě však poškodil zájmy státu

Koncem července poskytl předseda zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Jiří Payne (ODS) rozhovor newyorskému časopisu Československý týdeník. Mimo jiné v něm řekl, že emigranti mají u nás „špatnou pověst“, protože „veřejnost má logický pocit, že jsou to lidé, kteří si ulehčili situaci tím, že odešli“ a po roce 1989 se domáhali vysokých postů v svobodném Československu. O dva týdny později v Lidových novinách sice Payne tvrdil, že jeho slova „nevyzněla tak, jak zamýšlel“, současně ale dodal, že emigranti odcházeli za lepším živobytím a dnes jsou posuzováni podle pana Kotase a Bati. Důvod naší nedůvěry je prý pochopitelný: Kotas se i po sérii neúspěchů odmítá stáhnout z politiky a Baťa prodává předražené a nekvalitní boty.

Soukromý názor mimo kontext

Na Paynovy názory jako první zareagoval spisovatel Josef Škvorecký (LN 23.8.). K jeho tezi, že posuzovat emigraci skrze pana Kotase je jako hodnotit Čechy přes kapitána Minaříka, není co dodat. O tom, že Paynovo prohlášení je možné označit za pouhý blábol, rovněž není pochyb. Učinit tak ale můžeme jedině, kdyby byl Payne jen soukromou osobou, nebo kdyby se od jeho slov jednoznačně distancovala vláda a Parlament. A právě to na celé věci zaráží nejvíc: reakce, respektive mlčení oficiálních míst.Státní představitelé nereagovali ani na pobouřené protesty našich krajanů ve světě. Náměstek ministra…

35.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 30 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

35.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 30 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte