Tisíc dolarů za tah

S exmistrem světa ANATOLIJEM KARPOVEM o královské hře a politice

Anatolij Karpov (1951) je především výjimečný šachista: deset let hájil titul mistra světa (ztratil jej v roce 1985 v zápase se svým rivalem Kasparovem), je držitelem šesti zlatých medailí ze šachových olympiád družstev a devítinásobným nositelem „Oskara“, ceny šachových novinářů pro nejlepšího hráče roku. Zvítězil na sto turnajích, což je světový rekord. Hraje technicky dokonalé a vysoce účelné šachy, které však někdy postrádají imaginaci a nejsou pro běžné diváky příliš přitažlivé. Z jeho schopnosti realizovat i nepatrné výhody až mrazí. Dokáže se maximálně ovládat a na rozdíl od některých jeho předchůdců na šachovém trůně jsou mu cizí alkohol a cigarety. Shromáždil patrně největší sbírku známek se šachovou tematikou na světě.

Mimořádně cílevědomý Karpov si v Sovětském svazu vybudoval silné politické pozice: léta byl členem ústředního výboru Komsomolu, v době perestrojky poslancoval v Nejvyšším sovětu, je nositelem Leninova řádu a Řádu rudého praporu práce. Vždy také jako vzorný reprezentant SSSR vystupoval.Také pro šachové velmistry stojí peníze až na prvním místě. Uchazeč o světový trůn, Angličan Short se s oblibou odvolává na svého krajana Shakespeara: „Kde jsou peníze ve hře, tam jsou všechny dveře otevřeny.“ Právě díky finančním sporům začnou příští měsíc dva zápasy o titul mistra světa v šachu. Oficiálně, pod hlavičkou mezinárodní šachové federace FIDE…

33.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

33.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte