Neúspěšný semestr Billa Clintona

Americký prezident dosud nedokázal urychlit hospodářský rozvoj

Uplynulo sedm měsíců vlády prezidenta Clintona. Americká veřejnost i političtí činitelé byli během prvních 100 dní - tedy v období „tradičních líbánek“ - dle dlouhodobých zvyků k nové administrativě tolerantní. Nečinnost Clintonova kabinetu vesměs posuzovali jako pochopitelnou přípravu na rekonstrukci amerického národního hospodářství, jako přeměnu dalekosáhlých a optimistických volebních slibů na konkrétní hospodářskou politiku, na dosažitelné cíle a realistická řešení chronických makroekonomických problémů. Clintonova popularita u široké veřejnosti a mezi odborníky se proto během prvních 100 dní prakticky nezměnila. Odpovídala té úrovni, jaká byla zjištěna průzkumy v době po jeho zvolení a při převzetí vlády. Toto období tolerance však jasně skončilo: Clintonova vláda nedosáhla ani během dalších 100 dní žádných zřejmých úspěchů v ekonomické a sociálněpolitické sféře.

37% důvěry

Druhá polovina jarního semestru je všeobecně interpretována jako celkově neúspěšné vládní období a Clintonovo vysvědčení za celý jarní semestr 1993 obsahuje od shora dolů průměrné a podprůměrné známky. Je mnohem horší než vysvědčení jeho prezidentských předchůdců. Shrneme-li všechny známky do jediného ukazatele, pak podle nedávného statistického šetření pouze 37% amerických občanů vyslovilo Clintonovi „mírnou důvěru“. Tomuto neobvykle nízkému hodnocení se v poválečném…

33.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

33.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte