Krumlov musí zůstat český, aneb triumf hlouposti

(Reakce na článek Petra Holuba Český Krumlov se ubránil germanizaci, Respekt č.27)

Když mě v roce 68 osud zavál na Západ, bylo mi vcelku jedno, kde se uchytím; kromě ruštiny jsem znal další tři světové jazyky. Německy jsem se naučil v mládí nedobrovolně ve škole, rodičům nepřestanu být vděčen, že mě v mezidobí dali do francouzského gymnázia, no a anglicky jsem se naučil už z vlastního zájmu.Vyrůstat od mládí dvojjazyčně je velké štěstí, záviděníhodné privilegium, ideální průprava pro život a nezcizitelné plus. Žádný strach, mozek normálního dítěte to neuvede do rozpaků, ten dva jazyky zvládne hravě. Antropologové stejně tvrdí, že průměrný občan využívá jen asi 10% kapacity svého mozku. A je přeci lhostejné, zda jsem se naučil jazyku přítele nebo nepřítele. V obou případech jsem ve výhodě, zisk je vždy na mé straně. Většině lidí je to nejspíš známo, však je to velice stará moudrost. Jenom v Českém Krumlově se nejspíš na čas prosadila primitivní menšina. (Jiná, velice stará moudrost říká, že boj s hloupostí nikdy nekončí.) Možná jednali krumlovští němcobijci podle moudrosti převzaté z kovbojek, že je nebezpečné příliš mnoho vědět.Snažme se vidět tuto v podstatě trapnou krumlovskou situaci pozitivně. Ví se teď líp, na čem jsme, kde je co dohánět. Ukázalo se, že máme bohužel zatím nejenom mnoho nezralých lidí, ale i nezralých předpisů. Nezralých na cestu do Evropy, která mluví mnoha jazyky.

33.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

33.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte