Francouzská státní diplomacie velice těžko nesla svou nepřítomnost na madridské mírové konferenci o Středním východě. Právě tato nepřítomnost nabízí klíč k porozumění neuvěřitelné aféry „Habaš“, která v nedávných dnech způsobila skutečné politické zemětřesení uvnitř socialistické moci Francie. Aféra, která dala gaullistické i liberální opozici takovou příležitost k volebnímu startu (jak pro regionální volby v březnu, tak i pro příští volby parlamentní), o němž se jí ještě před měsícem ani nesnilo.

Vládní krize je sice zažehnána, díky nepřítomnosti komunistických poslanců na mimořádném parlamentním zasedání 11.února se opozici vládu svrhnout nepodařilo, ale aféra zcela nechtěně ukázala veřejnému mínění mezinárodní oslabení mocenských pozic galského kohouta.

Přitom „léčebný“ pobyt George Habaše, palestinského předáka Lidové fronty za osvobození Palestiny (PLFP), v pařížské nemocnici se dá vysvětlit už dlouholetou tradicí francouzské pomoci Palestincům, kterou nezapřou ani historičtí gaullisté. Kdyby tohle gesto zůstalo v tajnosti, jak se původně předpokládalo, mělo posloužit k otevření zadních vrátek, kudy by se francouzská diplomacie chtěla připomenout mírovému procesu na Středním východě.

Prezident o ničem nevěděl

Aféra sama, která nakonec stála místo několik vysokých státních úředníků, nikoli však ministrů, je klasická. Když se 29.ledna večer francouzští televizní diváci dozvěděli, že do pařížské nemocnice …

v07.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v07.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte