Pane ministře, Lotyšsko se konečně osvobodilo od sovětského impéria a je mezinárodně uznaným samostatným státem. Jaké jsou jeho současné vztahy ke Společenství nezávislých států?

Říkáte „Lotyšsko se osvobodilo“. Ve skutečnosti je však svobodné jen na papíře. Zůstává velmi závislé jak hospodářsky, tak vojensky na SNS. Dokud naše území neopustí poslední sovětský voják, nemůžeme mluvit o nezávislosti. Je to především politická otázka, protože když se podíváte na celkové politické změny v bývalém SSSR, zdá se, že Společenství nezávislých států je jen velkou fikcí. Vzniklo proto, aby se osvobodilo od Gorbačova, ale také kvůli uklidnění veřejnosti v někdejším SSSR i ve světě.

Toto společenství nemá ve skutečnosti ani právní, ani jiný základ. Pokud Ukrajina a Bělorusko nevytvoří s Ruskou federací seriózní politickou a hospodářskou strukturu - a zastávám názor, že k tomu nedojde -, pro Rusko bude mimořádně obtížné odejít z Pobaltí. Ostatně stěží zvolí tuto cestu, protože by tak ztratilo jeden z přístupů do Evropy a vojenské základy v Baltském moři.

Pokud jde o naše východní sousedy, zatím se nedá mluvit o nějaké vážné spolupráci, protože tam panuje ohromný politický a hospodářský zmatek. Dokud si toto země SNS nevyřeší, je vážná spolupráce otázkou vzdálené budoucnosti. Náš časový horizont je omezován nutností „hasit požáry“, zabýváme se pouze pragmatickými problémy, jakými je například zajistit obilí, krmiva či palivo.

v07.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v07.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte