V československém předvolebním sprintu jara 1992 se stává rychlá privatizace předpokladem politického úspěchu pravice. Proto je podivné, že vládní privatizátoři nemají dosud jasno v některých aspektech privatizace, které jsou nezbytným předpokladem toho, aby proběhla úspěšně. Naopak. Spíše se zdá, že její autoři ne tak docela porozuměli tomu, co vyžadují fungující finanční trhy a jejich regulace.

Blesková privatizace je pro ekonomickou reformu naprosto nezbytná, avšak spustit ji bez dostatečné legislativní přípravy je nezodpovědné. Právní normy jsou třeba již dnes, čekat na ně dalších šest měsíců je hazard. Rozčarování veřejnosti nad selháním privatizace se totiž může projevit v takových volebních výsledcích, které postup ekonomické reformy naruší na desítky let.

Obnovit roli peněz

Cíl „dostihnout západní Evropu“ co nejrychleji vyžaduje, aby čs.ekonomický růst byl trvalý a rychlejší, než je tempo, kterým roste západní Evropa. Chci-li někoho dohnat, musím se logicky pohybovat rychleji než on. V porovnání s Asií roste naštěstí ekonomika ES poměrně pomalu, řekněme tak o dvě a půl procenta ročně. Chce-li Československo dostihnout za patnáct let ekonomickou úroveň západních zemí, která je zhruba třikrát tak vyšší, musí růst průměrnou rychlostí 10,3% ročně, a to celých patnáct let.

Není to vyloučené, ale zkušenosti jiných zemí ukazují, že to je dosti obtížné. Zatím se to dlouhodobě podařilo jen několika zemím Asie: Japonsku, Koreji a…

v06.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v06.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte