Zločiny nesmějí být zapomenuty

říká rok po pádu Vukovaru jeho obránce MILE DEDAKOVIČ

Někdejší organizátor obrany Vukovaru podplukovník MILE DEDAKOVIČ, zvaný Jestřáb, je dnes v Chorvatsku z oficiální strany zcela přehlížen. Pro veřejnost i mnoho příslušníků armády však zůstává autoritou a jedním z hrdinů. Brzy po pádu Vukovaru byl obviněn ze zpronevěry astronomické částky německých marek, určených vládou na obranu města, což mělo být jednou z příčin porážky (viz Respekt 7/92), a z podpory terorismu, což souvisí s jednotkami HOS, jejichž vznik se pojí s obranou Vukovaru. Jméno Dedakovič se obvykle spojuje i s krajně pravicovou Chorvatskou stranou práva, jejíž představitelé jsou nyní obžalováni z podpory terorismu spolu s ním, ale není to zcela přesné. Jestřáb je člověk, který vždy a za všech okolností kráčí vlastní cestou.

V jakém stavu je soudní jednání s vámi?První obžaloba, že jsem zcizil peníze, se táhne už řadu měsíců. Co se týče druhé, tedy že jsem terorista, to je obvinění, které bylo proti mně vzneseno už loni v listopadu a tehdy také zamítnuto. Mne osobně tyto záležitosti nijak netíží, svědomí mám čisté a dobré spaní mi to rozhodně nekazí. I můj obhájce se diví, že vše beru tak klidně.

Politická kariéra mne nezajímá

Dva vaši někdejší protivníci - Goran Hadžič a Života Panič - získali vysoké funkce. Hadžič je prezidentem tzv. Krajiny, Panič náčelníkem generálního štábu Jugoslávské armády (JA). Proč je vaše postavení na…

v49.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v49.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte