„Čtyři pilíře“ Billa Clintona

Clintonova poradkyně MADELINE ALBRIGHTOVÁ hovoří o zahraniční politice demokratického kandidáta na úřad prezidenta USA

Bill Clinton v předvolební kampani stále vede před Georgem Bushem a má značnou šanci vystřídat ho v úřadu prezidenta Spojených států. Pro nás je proto zajímavé, jak by se tento politik, dosud nezkušený v zahraniční problematice, profiloval jako prezident ve vztahu ke střední Evropě a zvláště k Československu. Na otázky spolupracovníka Respektu Paula Bernsteina odpovídá Clintonova poradkyně pro otázky střední Evropy Dr.MADELINE ALBRIGHTOVÁ, ředitelka Center on National Policy.

Prioritou je silné hospodářství

Podle průzkumů veřejného mínění dávají američtí voliči přednost Clintonovi, který klade důraz na domácí politiku, před Bushem, jemuž přinesly největší popularitu jeho zahraničně politické úspěchy. Znamená to snad, že zahraniční politika by se mohla v Clintonově administrativě dostat do pozadí?Bill Clinton opakovaně prohlašoval, že pro něj je zahraniční politika neoddělitelně spjata s politikou domácí. Domnívá se, že USA nemohou bránit své zájmy ve světě, pokud nebudou mít doma odpovídající zázemí v silném hospodářství. Ale je si vědom toho, že žádný prezident si dost dobře nemůže dovolit ignorovat zahraniční politiku.Současně by ale měli lidé v zahraničí pochopit, že chce-li být americký prezident úspěšný, musí si stanovit pořadí priorit. Plakáty v Clintonově štábu v Little Rocku hlásají: …

v43.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v43.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte