Evropské sjednocení může pokračovat

Francouzské referendum: méně byrokracie a více demokracie

Není tak úplně zbytečné opakovat, že „ano“ pro Maastrichtskou smlouvu ve Francii zvítězilo (51%). Většina komentátorů se totiž věnuje jen mohutnosti „ne“. Někteří - zejména v Anglii v souvislosti s měnovou krizí - dokonce tvrdí, že to znamená konec maastrichtských snažení. V demokracii je však výsledek voleb důležitější než přání komentátorů. 30.ledna 1875 zvolilo Francouzské národní shromáždění většinou jednoho hlasu republiku a odmítlo návrat monarchie. Nikdo výsledek od té doby nezpochybnil. V roce 1960 vyhrál Kennedy prezidentské volby v USA o pár hlasů; nikoho nenapadlo si stěžovat, že „málem vyhrál“ Nixon. Konečně letos v červnu dostala ODA ve volbách 4,98% a také se smířila s faktem, že nezasedne ve Federálním shromáždění.

Dva tábory

Text Maastrichtské dohody sice málokterý volič četl, ale volební kampaň ve Francii a souběžná měnová krize vyprovokovaly první skutečně důkladnou a otevřenou diskusi o evropské integraci. Jaké jsou její hlavní závěry pro Francii i pro Evropu?Problém s referendem je, že na jednu otázku dostanete několik odpovědí: motivace v hlasování proti Maastrichtu jsou, jak ukazují průzkumy veřejného mínění, nejrůznější. Především je to obava o národní identitu a ztrátu suverenity ve prospěch „anonymní bruselské byrokracie“, která prý má v úmyslu zakázat Francouzům vyrábět tradiční camembert z nepasterizovaného mléka; dále…

v39.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v39.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte