Začíná televizní klání

Americká prezidentská kampaň ve finiši

Bill Clinton sice setrvává v průzkumech veřejného mínění na první pozici před prezidentem Bushem, ale přesto je dosud předčasné předpovídat, kdo 3.listopadu zvítězí:- Přibližně třetina voličů nechce dát svůj hlas ani jednomu z obou kandidátů a potrvá ještě několik týdnů, než se rozhodne pro jednoho z nich, případně nebude volit vůbec.- Americká veřejnost nevolí prezidenta přímo, ale oblastně - podle států. Ty mají na základě počtu obyvatel rozdílný vliv na výsledek voleb a v mnoha rozhodujících státech (například Illinois a Ohio) jsou voliči dosud rovnoměrně rozděleni mezi oba kandidáty.- Voličské preference mohou být ještě ovlivněny nepředvídatelnými mezinárodními událostmi nebo vývojem amerického hospodářství.

Ekonomika, nebo bezpečnost

Americká veřejnost chce silného a pevného vůdce, od kterého očekává, že bude schopen zachovat chladnou hlavu v krizích domácích i mezinárodních a zároveň účinně zvládne domácí ekonomickou situaci. Skutečnost je tvrdá: v posledních dvou letech stoupla nezaměstnanost z 5,2% na 7,7% a opakované předpovědi prezidenta Bushe o blízkém hospodářském vzestupu se zatím nenaplňují. To však neznamená, že veřejnost je ochotná dát automaticky přednost Billu Clintonovi.Jimmy Carter, poslední prezident z Demokratické strany, dopustil inflaci a drastický vzrůst úrokových sazeb. Doba jeho vlády (1977- 81), kdy se snížily možnosti koupě domu, auta či jiného…

v38.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v38.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte