Minulý týden dokončily výbory Federálního shromáždění projednávání pěti prezidentových zákonodárných iniciativ. Výsledek nedopadl pro Hrad uspokojivě. Neprůchodný je návrh na mimořádné prezidentské pravomoci i koncept Federální rady. Pouze poslanci jedné sněmovny podpořili v ústavně právních výborech novelu zákona o přijetí nové ústavy. Mlýnicí parlamentních výborů prošel nakonec bez problémů pouze jediný návrh: novela zákona o referendu.

Pro prezidenta je zřejmě největším zklamáním odmítnutí jeho předlohy volebního zákona. Z patnácti výborů FS jej schválily pouze tři, což v praxi znamená, že plénum bude projednávat poslanecký návrh, který zachovává poměrný systém. Neúspěch ve výborech však nemusí být pro prezidentovu iniciativu nutně konečnou stanicí. Názory politických stran na volební zákon se totiž neustále mění.

OH: podpora za všech okolností

Občanské hnutí, jehož parlamentní vůdcové byli autory poslanecké novely a patřili mezi stoupence poměrného systému, začalo při jednání ve výborech FS jako první obracet a podporovat prezidentův návrh založený na systému většinovém. Souvisí to zřejmě s novou volební strategií OH.

Občanské hnutí se potácí těsně nad propastí nutné pětiprocentní klauzule a potřebuje rychle zvýšit svoji popularitu. Šéf jeho volebního týmu Ivan Gabal se proto rozhodl využít vysoké prestiže V.Havla a usilovně vytváří zdání jakési „vazby“ mezi prezidentem a OH. I když V.Havel…

v03.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v03.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte